Pokožka sa dehydratuje z mnohých dôvodov a, bohužiaľ, je to zvyčajne náhly a pomerne rýchly proces. Môže sa to stať aj mastnej, aknóznej i kombinovanej pleti. Nepriaznivé poveternostné podmienky, chladné alebo horúce obdobie, suchý vzduch od radiátorov, alebo jednoduché pitie nedostatočného množstva vody môžu spôsobiť dehydratáciu pokožky. Ako určiť, že vaša pokožka je dehydratovaná a ako ju upokojiť? Spoznajte najlepšie hydratačné ošetrenie tváre.

Začnime dôležitou skutočnosťou:

Všetky typy pleti vyžadujú hydratáciu

Je absolútne potrebné hydratovať každý typ a podtyp pleti. To je základ, bez ktorého pokožka nemôže správne fungovať.

Ako určiť, že je vaša pokožka dehydratovaná?

Po prvé, budete cítiť, keď vaša tvár začne mierne páliť, alebo stúpať, a pokožka sa môže alebo nemusí stať mierne začervenanou. Väčšina ľudí si predstavuje dehydratovanú pokožku ako extrémne suchú. To však nie je úplne pravda: takáto pokožka môže byť tiež pokrytá veľkou vrstvou mazu – to sa stane, keď sa vaša pokožka dehydratuje náhle, jej mazové žľazy sa ju snažia zachrániť a začnú produkovať väčšie množstvo mazu, aby ju chránili pred vysušením

Dehydratovaná pokožka – aké zložky potrebuje?

Ktoré zložky pomáhajú dehydratovanej pokožke? V zásade budú užitočné všetky zložky s hygroskopickými vlastnosťami, takže tie, ktoré zadržujú molekuly vody v pokožke. Kyselina hyalurónová je jedným z hitov v tejto oblasti – môže zadržovať až 250 častíc vody. Kyselina hyalurónová sa prirodzene vyskytuje v ľudskom tele, ale s vekom sa jej množstvo v pokožke znižuje.

Ak našu pokožku nehydratujeme zvnútra – kyselina hyalurónová veľmi nepomôže. Z tohto dôvodu je prvým pravidlom správne hydratovanej pokožky pitie správneho množstva vody – minimálne 2 litre denne. V horúcich letných dňoch by táto dávka mala byť ešte vyššia, pretože vtedy dochádza k rýchlejšej strate vody z pokožky.

Dobrou správou je, že môžeme našu pokožku ľahko chrániť vytvorením okluzívnej vrstvy na jej povrchu. Táto vrstva sťažuje úniku molekúl vody. Na tento účel sú vhodné všetky druhy prírodných olejov, napriek tomu, že sa ich molekulová hmotnosť a vlastnosti líšia – oleje by sa mali vyberať pre konkrétny typ pleti. Popri poskytovaní správnej ochrany pred vysušením by mali navyše regulovať tvorbu mazu a pôsobiť proti vráskam.

Vitamíny sú ďalším dôležitým faktorom správnej hydratácie pokožky – jedným z najdôležitejších, takzvaným „vitamínom mladosti“, je vitamín E – obnovuje ideálnu úroveň hydratácie pokožky, dobre ju regeneruje, hydratuje a premazáva. Čo je dôležité – vitamín E môže zlepšiť stav všetkých typov pleti.

Hydratácia pokožky – najlepšie domáce hydratačné ošetrenie tváre

Ak chcete znovu zlepšiť stav svojej pleti, mali by ste ju neustále hydratovať, a to ako zvnútra tak aj zvonku. Z tohto dôvodu je dôležité vypiť asi 8 pohárov vody denne a taktiež používať dobrý hydratačný kozmetický prípravok. Dobrým nápadom je kúpiť si kyselinu hyalurónovú a pravidelné používať masky. Prírodné oleje si môžete aplikovať pred spaním, aby pokožku ochránili pred nadmernou stratou vlhkosti. Ak je vo vašom dome suchý vzduch, investujte do dobrého zvlhčovača. Potom pokožka rýchlo získa svoj pôvodný tvar a elasticitu.