Aj keď sú pupienky zvyčajne problémom tínedžerov, tento nepríjemný stav sa často týka aj dospelých. Pupienky majú tendenciu objavovať sa na tvári, vo výstrihu alebo na chrbte, a to bez ohľadu na typ pokožky. Na ich vyliečenie potrebujete niekoľko alebo aj desať (alebo aj viac) dní. Pamätajte, že si ich nesmiete vytláčať na vlastnú päsť, pretože to môže mať za následok vznik následného šírenia. Namiesto toho by ste mali používať domáce pasty, masti a tonery, ktoré urýchľujú hojenie pupienkov a zabraňujú vzniku jaziev a sfarbenia. Čierne bodky sú zase zmesou mazu s pokožkou, ktorá blokuje otvorenie pórov kože. Čierne bodky ľahko podliehajú infekcii spôsobenej baktériami, ktorá vedie k pupienkom. Spoznajte recepty na domáce ošetrenie pupienkov a čiernych bodiek.

Domáce metódy, ako sa zbaviť pupienkov

Pasta s medom a škoricou

Na jej prípravu je potrebné skombinovať med a škoricu. Akonáhle získate silnú pastu, použite ju ako bodové ošetrenie – len na pupienky a nechajte si ju na tvári na noc. Škorica a med sú známe svojim antibakteriálnym účinkom, ktorý zastaví vývoj pupienku. Keď sa zobudíte, maska už bude úplne absorbovaná a pupienok sa výrazne zredukuje. Tento postup opakujte niekoľko nocí, až kým problém úplne nezmizne.

Cesnaková pečiatka

Cesnak obsahuje zinok a síru s antibakteriálnymi a čistiacimi vlastnosťami. Olúpte si strúčik cesnaku a položte ho na zapálenú oblasť na štvrť hodiny, potom si dôkladne tvár umyte. Niekoľkokrát to zopakujte a rýchlo sa zbavíte pupienkov.

Rajčinová pasta

Rajčiny obsahujú lykopén (ktorý bojuje proti akné) a kyseliny so silným vysušujúcim účinkom. Na prípravu paradajkovej pasty rozdrvte zeleninu vidličkou, potom si výslednú pastu naneste na problematické oblasti a po 15 minútach opláchnite vodou.

Maska z kurkumy a kokosového oleja

Kurkuma má silný antibakteriálny a rozjasňujúci účinok. Z tohto dôvodu si ju zmiešajte s kokosovým olejom a aplikujte na postihnuté miesto. Takáto maska ​​bude brzdiť vývoj pupienku.

Citrusová šťava

Kyselina obsiahnutá v citrusoch účinne lieči čerstvé pupienky. Jednoducho si vytlačte šťavu z akýchkoľvek citrusových plodov a pomocou vatového tampónu si ju naneste na problémové miesto. Nezakrývajte si ňou celú tvár, pretože by to mohlo mať príliš silný vysušujúci efekt.

Zubná pasta

Namiesto farebného gélu použite bielu zubnú pastu. Taký produkt obsahuje látky s vlastnosťami na vysušenie pupienkov.

Jedlá sóda

Zmiešajte štipku jedlej sódy s niekoľkými mililitrami vody, aby vám vznikla hustá konzistencia. Keď máte pastu hotovú, aplikujte si ju na pupienok na dobu 30 minút. Počas tejto doby sóda očistí a vysuší oblasť pupienku a tým urýchli jeho hojenie. Sóda má veľmi silný účinok, preto by sa nemala používať viac, ako raz.

Domáce ošetrenia čiernych bodiek

Borovicový olej

Je to lacný produkt, ktorý si môžete kúpiť v akejkoľvek lekárni. Mal by sa zmiešať s petrolejom, alebo kerosínom v pomere 10 ml oleja a 40 ml petroleja. Potom ho naneste na vatový tampón a jemne, ale pevne utrite tvár. Niektoré ženy môžu zle reagovať na zápach tejto dráždivej látky, takže počas rutinnej starostlivosti o tvár sa vypláca si ju umývať teplou vodou a aplikovať jemný hydratačný krém. Tento olej môžete rovnako použiť na prípravu parnej sauny pre tvár; stačí si naliať 10-15 ml oleja do misky s horúcou vodou a hlavu prikryť uterákom asi na 10 minút.

Aspirínový toner

Odstraňuje odumreté bunky a čistí póry, čím odstraňuje čierne bodky. Na jeho prípravu stačí rozpustiť asi 15 tabliet aspirínu v 100 ml vody. Pre optimálnu konzistenciu a dodatočný antibakteriálny účinok môžete pridať trochu glycerínu alebo borovicového oleja. Udržujte toner v chladničke asi 2 týždne a každý deň si utrite tvár.

Mlieko a ryža

Na jeho prípravu stačí zaliať ryžu mliekom, nechať niekoľko hodín postáť a premiešať. Výslednú homogénnu buničinu použite na očistenie tváre jemnými pohybmi. Potom pokožku opláchnite teplou vodou. Večer si urobte peeling.

Príslušenstvo a zariadenia, ktoré pomáhajú bojovať s čiernymi bodkami

Čistiace kefy na tvár

Čistiace kefy na tvár vám pomôžu s dôkladným peelingom tváre a masážou. Nemali by byť príliš tvrdo pritláčané a v prípade extrémne citlivej pokožky je lepšie používať veľmi jemné štetiny, alebo sa ich úplne vzdať. Okrem toho si takáto kefka na tvár vyžaduje dôkladné a pravidelné umývanie, inak sa stane miestom plné baktérií.

Zariadenia na čistenie pórov

Vyplatí sa vyskúšať elektrické zariadenia, ktoré nasávajú obsah pórov. Ak ich chcete použiť, zvlhčite si pokožku vodnou hmlou vytvorenou z čistiacegi prostriedku a potom si prejdite zariadením po pokožke. Následne si tvár umyte a naneste hydratačný krém. Tieto typy zariadení nie sú najlepším riešením pre žilnatú a veľmi citlivú pokožku, pretože môžu spôsobiť podliatiny.

Ako podporiť boj s čiernymi bodcami?

Aby ste pomohli v boji proti čiernym bodkám vyhrať, vyhnite sa mydlu, ako aj vysušujúcim a dráždivým látkam, akými sú mentol a alkohol. Obe tieto látky môžu spôsobiť peeling pokožky a následne viesť k upchávaniu pórov odumretými bunkami. Okrem toho nepoužívajte silné krémy, pokiaľ ich naozaj nepotrebujete. Odporúčam robiť si pravidelný peeling pokožky krémom alebo tekutinou obsahujúcou kyselinu salicylovú (BHA), ktorá vám pomôže zbaviť sa odumretých buniek. Táto zložka taktiež preniká do pórov a v dôsledku toho zlepšuje ich tvar a umožňuje úniku mazu nad povrch pokožky.

Ďalej je dobré navštíviť dermatológa. Predpísaný retinoidný krém normalizuje produkciu buniek a zlepšuje fungovanie pórov. Nič vám nebráni vyskúšať skrášľovacie a kondicionačné procedúry v salóne krásy. Chemické peelingy, mikrodermabrázia a laserový peeling sú tie najlepšie.