Množstvo ľudí sa vysporiadáva s pupákmi, ktoré nie sú len nepríjemné a ťažko odstraniteľné, ale môžu aj prispieť k degenerácii našej pleti. Existuje veľa možností pre boj s pupienkami, ale či budú fungovať alebo nie záleží na správnej diagnóze problému. Ako zistiť, čo je príčinou nášho problému? Musíte sa len pozrieť na…vašu tvár!

Hoci existuje niekoľko dôvodov, prečo sa objavujú pupáky, ako nesprávna strava, životný štýl, stres alebo vonkajšie faktory (t.j. znečistenie alebo klíma), musíme si stále pamätať, že každý dôvod je zodpovedný za rôzne umiestnenie akné. Naša tvár je ako mapa, kde môžeme nájsť všetky potrebné informácie o podnete. Čo je príčinou problému a čo by sme s tým mali urobiť?

Oblasť číslo 1 – čelo a línia vlasov

Akné v oblasti čela a hneď pod líniu vlasov je problémom fyzicky aktívnych ľudí. Hovorí sa, že všetky druhy aktivity sú zdravé, ale ak sa nestaráte poriadne o svoju hygiénu, potom sa tento problém dotýka aj vás. Utretie potu z čela uterákom počas tréningu, používanie potítok na hlave alebo čeleniek môže byť príčinou akné na čele. A to všetko preto, lebo keď vykonávame tieto veci, roznášame baktérie na našej spotenej pokožke pomocou utierania a dotýkania sa. Mali by ste obmedziť utieranie svojej tváre keď je spotená, a aby ste sa vyhli podráždeniu, mali by ste si svedomito umývať horné časti tváre a používať píling.

Oblasť číslo 2 – brada a čeľusť

Pupáky na brade a v okolí čeľuste sú problémom, asi najčastejšie umiestneným v tejto časti, a to kvôli dôvodu, vyplývajúceho zo…stresu a nesprávnej stravy. Vyčerpávajúca práca, nedostatok času, život v neustálom zhone a nezdravé jedlo s vysokými hladinami cukru a karbohydrátov sú v tomto prípade zdrojom tohto problému. Červené a svrbivé pupáky v tejto časti tváre sa dajú odstrániť miernym spomalením tempa, aby klesla hladina stresu a nariadením zdravej stravy, plnej celozrnných produktov.

Oblasť číslo 3 – T-zóna

Záhadnú T-zónu na našich tvárach tvorí v podstate nos, stredná časť čela a stred brady. V tejto časti sa objavujú pupáky hlavne v dôsledku vonkajších pomerov – znečistenie, klíma. Akné v T-zóne je výsledkom chemickej reakcie vylučovaného séba a toxínov vo vzduchu. Možno bude pre vás dosť nápomocné umývanie tváre s hlbokočistiacou kozmetikou a kefkami na tvár (aj elektronickými).