Krém proti vráskam sa používa v starostlivosti o zrelú pleť so známkami starnutia. Mal by sa používať bez ohľadu na typ pleti, pretože problém starnutia pleti postihuje každého rovnako. Avšak prvé z nás, ktoré by mali začať používať krém proti starnutiu, sú tie so zrelšou pleťou. Čo je charakterizuje zrelú pleť a aký krém je najlepšie zvoliť pre zrelú pleť? Aké zložky by mali byť obsiahnuté v kréme proti vráskam a ako si ho správne aplikovať?

Čo je charakteristické pre zrelú pleť?

Aj keď procesy starnutia pokožky začínajú už od 25. roku života, zrelá pleť sa definuje ako pleť tváre 50-ročnej a staršej ženy. Približne vo veku 45 rokov sa koncentrácia pohlavných hormónov znižuje a vnútorné hodiny tela spomaľujú metabolizmus. Pomalší metabolizmus sa odráža nielen na tvare tela, ale aj na stave pokožky: mazové žľazy a fibroblasty produkujúce kolagén a elastín nefungujú tak rýchlo a zároveň sa spomaľuje obnova kožných buniek. V dôsledku toho sa pokožka uvoľňuje. Správne vybraná kozmetika nám pomôže oddialiť procesy starnutia. Bohužiaľ sa mu však nedá definitívne vyhnúť.

Krém pre zrelú pleť

Ošetrenie zrelej pokožky závisí od dvoch faktorov:

  1. Kozmetika musí zodpovedať typu pleti. Zrelá pokožka môže byť citlivá, veľmi suchá, normálna, zmiešaná alebo mastná.
  2. Krémy určené pre zrelú pokožku musia obsahovať overené a účinné látky.

Denný krém pre zrelú pleť by mal pokožku nielen vyživovať, ale ju zároveň chrániť pred UV žiarením, ktoré je zodpovedné za tvorbu voľných radikálov, ktoré spôsobujú rýchlejšie starnutie pokožky. Preto sú hlavnými zložkami denných krémov určených pre zrelú pleť: SPF 10 – 15, antioxidačné látky, ktoré bránia tvorbe voľných radikálov, a hydratačné zložky, pretože suchá pokožka starne rýchlejšie.

Nočný krém pre zrelú pleť je však zameraný na regeneráciu pokožky. Počas noci má pokožka dostatok času na odstránenie škôd, ktoré sa počas dňa napáchali. Tieto účinky nočný krém výrazne zlepšuje.

Aké zložky by mali byť obsiahnuté v kréme proti vráskam?

Existuje veľa látok, ktoré sú účinné pri starostlivosti o zrelú pokožku. Ich pôsobenie je zvyčajne viacerými smermi. To znamená, že je zamerané na súčasnú ochranu, regeneráciu, zvlhčenie a výživu pokožky. Sú to:

  • Vitamín A
    V krémoch určených pre zrelú pleť sa môže objaviť v rôznych formách v závislosti od stupňa aktivity. Zvyčajne sa používa retinol, ktorý urýchľuje regeneráciu epidermy a buniek pokožky, zároveň obnovuje kolagénové vlákna, čím robí pokožku pružnejšou. Okrem toho retinol zmierňuje sfarbenie, a tým odstraňuje tón pleti a stimuluje tvorbu nových krvných ciev, ktoré dodávajú bunkám živiny.
  • Vitamín C
    V závislosti od koncentrácie sa môže vyskytovať vo forme čistej kyseliny askorbovej alebo vo forme jej derivátov rozpustných v tukoch. Sila krému sa zvyšuje spolu s obsahom vitamínu C. Ten bojuje proti voľným radikálom a zároveň je zodpovedný za zhrubnutie pokožky a stimuláciu tvorby kolagénu. Okrem toho rozjasňuje škvrny a zlepšuje krvný obeh v kapilárach, a tak vyrovnáva tón pleti a dodáva jej zdravší, svieži odtieň.
  • Niacínamid (vitamín B3, PP)
    Zabraňuje stuhnutiu kolagénu a strate elasticity pokožky, čo spomaľuje proces starnutia. Okrem toho odstraňuje zafarbenie, rozjasňuje pokožku a redukuje vrásky.
  • Regeneračné peptidy
    V závislosti od typu stimulujú regeneráciu pokožky, zvyšujú tvorbu kolagénu alebo sa podieľajú na procese vytvárania nových krvných ciev,
  • Ovocné AHA kyseliny
    Odstaňujú odumreté kožné bunky, podporujú obnovu buniek a vyhladzujú jemné línie,
  • Sirtuíny
    Predĺžujú životnosť buniek a regenerujú poškodenie DNA,
  • Resveratrol
    Funguje podobne ako sirtuíny a navyše chráni pred voľnými radikálmi a stimuluje delenie buniek; podporuje regeneráciu pokožky,
  • Minerálne prvky, napr. vápnik a horčík
    Vápnik spôsobuje zhrubnutie epidermy, regeneruje bunky a zabraňuje nadmernému vysušovaniu pokožky. Horčík urýchľuje rast buniek, aktivuje bunkové enzýmy a zúčastňuje sa na metabolizme uhľohydrátov,
  • Fitohormóny alebo inými slovami rastlinné hormóny
    Fungovanie a zloženie napodobňujú ľudské hormóny, ktoré v určitom veku dochádzajú. Získavajú sa z rôznych rastlín, vrátane slnečnicových semien, divokej ryže a sóje – zabraňujú poškodeniu pokožky, pôsobia proti voľným radikálom a upokojujú zápal. Okrem toho zlepšujú prísun krvi a výživu pokožky a zvyšujú jej elasticitu. Výsledkom je, že znižujú výskyt vrások.
  • Kyselina hyalurónová
    Má silný hydratačný účinok, pretože vytvára ochranný film na povrchu pokožky a navyše viaže v epiderme vodu,
  • Vitamín B9 (folát, kyselina listová)
    Urýchľuje procesy regenerácie pokožky, podporuje obnovu buniek. Okrem toho vyhladzuje malé vrásky a redukuje škodlivé účinky slnečného žiarenia. Výsledkom je spomalenie procesov zodpovedných za tzv. fotostarnutie pokožky.
  • Vitamín E
    Spomaľuje proces starnutia pokožky, hydratuje, regeneruje a vyživuje.

Ako používať krém proti vráskam na tvár?

Aby si účinné látky obsiahnuté v kréme zachovali svoje vlastnosti, mal by sa krém nanášať špachtľou, ktorá sa zvyčajne dodáva spolu s daným krémom. Nezabudnite na pravidelné čistenie, aby sa zabránilo šíreniu baktérií.